baner750x100

Ochrona

Skuteczne działania strażników rybackich

Informuję, że w nocy z 18/19 i 21/22 grudnia 2020r. strażnicy rybaccy na rz. Nogat m. Jazowa i rz. Elbląg m. Nowakowo zabezpieczyli siedem sieci stawnych o łącznej długości 350 mb. Część tych sieci była zupełnie nowa.
Z sieci do wody uwolniono około 90 kg ryb. Sieci zostaną zdane do magazynu.
Sprawców nie udało się zatrzymać na "gorącym uczynku".

Informację sporządził:

Krzysztof Cegiel

Sieci kłusownicze na j.Drużno

IMG 20200901 134421 1Informuję, że w dniu 1 września 2020r. strażnicy rybaccy zabezpieczyli na j. Druzno 8 szt. żaków. W żakach znajdowało się 7 szt. węgorzy, 4 szt. karasia i 2 szt. lina. Łączna waga ryb wynosiła ok. 10 kg. Wszystkie ryby były żywe i zostały uwolnione do wody. Żaki zostaną zdane do magazynu PSR - zgodnie z obowiązującymi procedurami.
 
Informację sporządził:
Krzysztof Cegiel

ODŁOWY KONTROLNE NA JEZIORZE DĄBRÓWKA

20200826 080145Plotka, zatoczywszy koło po ościennych powiatach, dotarła do piszącego te słowa po niecałej dobie od zdarzenia, które wstrząsnęło wyobraźnią co wrażliwszych wędkarzach. Słyszałeś? Znowu przeorali Dąbrówkę sieciami. Jacyś kłusole, albo cwaniaczki z PZW. Znowu dziesiątki, a może i setki kilogramów ryby poszło …. Bokiem…

Spieszę więc z wyjaśnieniami. Od początku jestem w centrum wydarzeń, a tych co lubią patrzeć innym na ręce – uspokajam. W dniach 25 i 26 sierpnia br. na Jeziorze Dąbrówka miały miejsce, zasygnalizowane wcześniej prezesom lokalnych kół PZW, odłowy kontrolne. Sieci stawiali nie kłusownicy, ani rybacy zatrudnieni przez PZW tylko naukowcy z Zakładu Hodowli Ryb Jesiotrowatych w Pieczarkach, który jest jedną z wielu jednostek organizacyjnych Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. I nie jest to pierwsza wizyta ichtiologów na naszym terenie. Przed rokiem opisywaliśmy na tej stronie odłowy kontrolne na Jeziorze Zajezierskim. Ci, którzy uważnie przeczytali poprzednią informację (AKTUALNOŚCI, str. 6) – pamiętają. Choć w tytule realizowanego projektu występuje słowo „odłowy”, celem stawiających sieci nie są odłowy jako takie… Ci ludzie to nie intruzi, którzy chcą nas oskubać z ryb, a sojusznicy wędkarzy z naukowym spojrzeniem na nasze problemy, fachowcy szukający – podobnie jak my – odpowiedzi na pytanie: co w tym naszym jeziorze pływa? W jakiej jest kondycji? Jaka jest przyszłość tego akwenu? Czy warto w tę wodę inwestować?

Czytaj więcej...

POMORSKI WOJEWÓDZKI INSPEKTOR OCHRONY ŚRODOWISKA informuje

POMORSKI WOJEWÓDZKI INSPEKTOR OCHRONY ŚRODOWISKA informuje, iż na zgłoszenie dyrektora biura ZO Krzysztofa Cegiel, 
dot. śniętych ryb w Kanale Juranda w Malborku, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w dniu 30.07.2020 r. rozpoczęli czynności w celu wyjaśnienia sprawy.

Z poważaniem

Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska
dr inż. Edyta Witka Jeżewska

80-001 Gdańsk-Lipce fax: 58 309 46 34

WI.7024.2.186.2020.AP

Trakt św. Wojciecha 293 e-mail: sekretariat@gdansk.wios.gov.pl

tel.: 58 309 49 11 do 13 www.gdansk.wios.gov.pl

Gdańsk, 3.08.2020

 

Śnięcie ryb na dopływie Kanału Linawa

Informuję, że doszło do śnięć ryb na dopływie Kanału Linawa. O zdarzeniu zostały powiadomione instytucje, tj. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz Komendę Policji w Nowym Dworze Gdańskim. Inspektorzy WIOŚ pobrali próbki wody z miejsca śnięć i powyżej. Śnięte ryby uprzątnęli i zdali do firmy utylizacyjnej - pracownicy biura ZO PZW w Elblągu. Przy okazji uprzątnięto dwa worki śmieci o pojemności 120 l każdy. Dodatkowo pracownicy biura ZO PZW w Elblągu zmierzyli tlenomierzem zawartość tlenu w wodzie, która była zatrważająco niska - poniżej 0,6 mg 02/dm3, co może wskazywać, że do śnięć doszło w wyniku przyduchy.

Informację sporządził: Krzysztof Cegiel

Podkategorie

 • Katastrofa ekologiczna
  Liczba artykułów:
  7
 • Działania Straży Rybackiej w ostatnich dniach.

  Biuro ZO PZW w Elblągu informuje, że w ostatnich dniach strażnicy rybaccy zabezpieczyli 25 kg stynki w worku po brykiecie w pobliżu śluzy Michałowo na rz. Nogat oraz sieć kłusowniczą o dł. 100 mb na j. Drużno, która była zastawiona w okolicy stacji pomp w Gronowie Górnym. Ryby i sieć zostały zdane za pokwitowaniem do magazynu ZO PZW. Kontynuowana jest również akcja sprzątania brzegów wód użytkowanych przez OPZW w Elblągu. Do dnia 10.03.2016r. zebrano 53 worki śmieci o pojemności 80 l każdy. Śmieci zostały zebrane z brzegów: Kanału Linawa, rz. Nogat, rz. Elbląg, a także j. Drużno (rejon Gronowa Elbląskiego). Prace porządkowe będą kontynuowane.

  Liczba artykułów:
  14